Šperky, Strana 2

Dětské náušničky krůček po krůčku

Možná právě nastala ta správná chvíle udělat z vaší malé holčičky parádnici a ozdobit ji roztomilými náušničkami. Ale kdy je vlastně nejvhodnější doba pro propíchnutí uší? A jakým způsobem nechat ouška propíchnout? Co když po vpichu nastanou komplikace? A jaké náušnice mám vlastně pro svou dcerku vybrat? Odpovědi na tyto a další otázky se dozvíte v následujícím článku, který vás zasvětí do světa dětských náušnic.

Kdy je nejvhodnější doba k propíchnutí uší? 

Tuhle otázku si jistě položí každá maminka malého děvčátka. Dříve bylo běžnou praxí nechat miminku propíchnout ouška hned po narození v porodnici, v dnešní době tomu už tak často není. U většiny lékařů se setkáte s doporučením počkat, a to alespoň do doby, než bude vaše dítko očkované hexavakcínou. Hexavakcína je povinné očkování, které mimo jiné obsahuje vakcínu proti tetanu a žloutence typu C a očkuje se od 9. týdnu života dítěte.
Nejvhodnější dobou pro propíchnutí dětských oušek je mezi 2. - 5. měsícem života miminka, jelikož je dítě ještě pasivní a dobře se s ním pracuje.
Ouška můžete děvčátku samozřejmě nechat propíchnout i později, avšak počítejte s tím, že starší děti jsou již zvědavější a vy budete k úkonu potřebovat více času a možná i trpělivosti.

Propíchnout jehlou nebo nastřelit?

Poté, co rozhodnete o vhodné době propíchnutí oušek, vás bude trápit výběr metody propíchnutí uší. Můžete totiž zvolit propíchnutí klasickou jehlou nebo nastřelení.

Propíchnutí jehlou
Vpich jehlou provede nejčastěji lékař za pomoci jednorázové sterilní kanyly nebo jehly. Jehla zkoseného tvaru je velmi ostrá a dětské ouško propíchne rychle a čistě. Náušnice si musíte k lékaři donést své vlastní, ale pozor, ne všechny tvary a materiály jsou vhodné pro následné hojení. Lalůček ouška totiž po propíchnutí mírně oteče. Ideální volbou při propíchnutí uší jehlou je speciální aplikační šperk, který je o něco delší a velmi děťátku pomůže v době hojení.
Propíchnout dítěti ouška jehlou můžete také ve vybraných zlatnictvích nebo kosmetických salonech. Vždy však dbejte na to, aby úkon prováděl odborník používající sterilní materiál a dodržující hygienické zásady.

Nastřelení
Propíchnutí uší nastřelením se provádí speciální nastřelovací pistolí, která při vpichu rovnou děťátku nasadí vybrané náušničky. Tato metoda je velmi rychlá, šetrná a její velkou výhodou je to, že je téměř bezbolestná. Díky časové nenáročnosti je pro děti také nejméně stresující.
Pakliže zvolíte propíchnutí uší nastřelením, není možné si přinést své vlastní náušnice. Při nástřelu se používají speciální náušnice, které však můžete po 4 – 6 týdnech po aplikaci vyměnit za ty běžné.
Nastřelení náušnic se provádí ve specializovaných kosmetických salónech, v piercingovém studiu a v dnešní době často už i u lékaře.

Jak se starat o dětská ouška po jejich propíchnutí?

Důležité je nechat propíchnuté dírky v klidu a zbytečně s nimi nehýbat. Při nezbytné manipulaci s ouškem si vždy pečlivě umyjte ruce mýdlem, ještě lépe mýdlem antibakteriálním. Rozhodně na ouška nemažte žádné krémy, nečistěte je alkoholem nebo lihem a náušnice při hojení neprotáčejte. Na čerstvé vpichy v oušcích dítěte nepoužívejte ani Framykoinovou mast, je s antibiotiky a měla by se používat pouze na doporučení lékaře.

Možné komplikace a jak s nimi zatočit

Je zcela normální, že po nastřelení náušnic budou dětská ouška mírně zarudlá a citlivá. Ničeho se však nelekejte a na ouška zbytečně nesahejte, ničím je nemažte, neaplikujte líh, alkohol ani Framykoin a jemu podobné mastičky. Rozhodně náušnici v uchu neprotáčejte, pootočením šperku se mohou stroupky a přischlé části utrhnout a místo se pak hojí znovu.
Pokud však zpozorujete velké zarudnutí, krvácení nebo silné hnisání rány, zajděte s dcerkou k lékaři. Ten vám předepíše antibiotickou mast a dezinfekci.

Zlaté nebo stříbrné? Kytičky nebo srdíčka? Pecky nebo visací náušnice?

Dětských náušnic je v dnešní době na trhu nepřeberné množství. Můžete vybírat z různých druhů materiálů, tvarů i barev. Rozmanité je i zapínání dětských náušnic.

Volba materiálu
U dětských náušnic rozhodně dejte přednost kvalitním materiálům před bižuterií. U té by totiž hrozilo riziko alergické reakce. Nejoblíbenější jsou náušnice z rhodiovaného stříbra a zlata.  

Volba tvaru
V nabídce dětských náušnic narazíte na šperky ve tvaru srdíček, kytiček, hvězdiček i zvířátek. Ať už se vám líbí jakékoliv, vybírejte takové, kterými se nemůže vaše dítko poranit. 

Volba zapínání
Nejčastěji používaným zapínáním na dětských náušnicích je tzv. brizura. Je to typ zapínání, které je umístěné vpředu šperku. V horní části náušnice je očko, do kterého se pohyblivá část brizury zachycuje. Brizura náušnici na oušku pevně zajistí a zabrání její nechtěné ztrátě. U dětských náušnic se můžete setkat i se zapínáním na šroubek, klapku či puzetu.

Dětské náušničky od Evolution Group CZ

Omrkněte naši nabídku dětských náušnic vyrobených z rhodiovaného stříbra doplněného o Swarovski krystaly nebo třpytivé zirkony. Náušnice mají zapínání na výše zmíněnou brizuru, která spolehlivě náušničku ochrání proti ztrátě a udrží ji na dětském oušku.V naší nabídce najdete i dětské náušničky se zapínáním na klapku. 

Ať už vyberete náušnice jakékoliv, přejeme, ať se vaší malé princezně krásně nosí! 🙂 

 

Jak určit velikost prstenu

Abyste si vybrali prsten, který Vám bude vyhovovat, je třeba určit velikost prstenu, kterou potřebujete. V případě, že jste si někdy kupovali prsten u klenotníka, změřil Vám prst klenotnickým kroužkem. Zjištěná velikost (55, 59,...) udává vnější obvod prstu v milimetrech a zároveň velikosti prstenů se Swarovski krystaly nabízených na našich stránkách. To znamená, že pokud naměříte 52 mm, bude to odpovídat prstenu velikosti 52.

Pokud velikost prstenu neznáte, nabízíme vám jednoduchý grafický návod na měření:

Mějte na paměti, že prsten budete muset přetáhnout přes kloub, provázek proto příliš neutahujte.
Pokud si chcete koupit širší prsten (8 mm a více) zvolte raději o jedno číslo větší velikost, než jste naměřili.
V případě, že nemáme v nabídce Vámi naměřenou velikost, vyberte si velikost o číslo menší nebo větší. Většinou to není na závadu.

Velikost prstenu můžete určit také dle změřeného vnitřního průměru:

Dámské velikosti prstenů

EU velikost (obvod mm)

Vnitřní průměr (mm)

USA velikost

UK velikost

44

13,9

3

F

45

14,3

3 18

G

46

14,6

3 ½

G ½

47

14,9

4

H

48

15,3

4 ½

I ½

49

15,6

5

J

50

15,9

5 ¼

J ½

51

16,2

5 ½

L

52

16,6

6

M

53

16,9

6 ½

M ½

54

17,2

7

N

55

17,5

7 ¼

O

56

17,8

7 ¾

P

57

18,1

8

Q

58

18,5

8 ½

Q ½

59

18,8

9

R ½

60

19,1

9 ½

S

61

19,4

9 ¾

S ½

62

19,7

10

T ½

63

20,1

10,5

U ½

64

20,4

11

V

 

Mrkněte i na náš videonávod, který Vám pomůže zjistit správnou velikost prstenu. 

A jaké prsteny najdete v naší nabídce? 

Prsteny s brilianty
Prsteny se Swarovski krystaly
Prsteny s Preciosa krystaly
Prsteny s pravou říční perlou
Prsteny se syntetickou perlou

Prsteny se syntetickým opálem

 

Historie Swarovski

DANIEL SWAROVSKI - GÉNIUS S ČESKÝMI KOŘENY

Narodil se roku 1862 v Jiřetíně pod Bukovou v oblasti s tradiční sklářskou výrobou. Vyučil se uměleckým sklářem (pasířem) a svoji pracovní dráhu započal v malé továrně svých rodičů. Výroba továrny se nejdříve zaměřovala na výrobu skleněných perel, později se do popředí zájmu dostalo ručně broušené sklo, které bylo časově náročné na výrobu. Používalo se na bižuterii a výrobu křištálových lustrů.
Swarovski, který byl od mládí technicky nadaný, přemýšlel, jak výrobu zrychlit a tím pádem i zlevnit.

SWAROVSKI ODCHÁZÍ Z ČECH

Pro jeho technické nadání ho firma Gebrüder Feix roku 1883 vyslala do Paříže a Vídně, aby si rozšířil své znalosti. Na velké Technické výstavě ve Vídni se potkává s Františkem Křižíkem. Inspirován možnostmi elektřiny začne vyvíjet stroj na broušení šatonů (skleněných krystalů). V roce 1891 se vrací zpět do Čech, dokončuje svůj stroj a v roce 1892 si ho nechává patentovat. Díky tomuto stroji dochází k výraznému urychlení a zlevnění výroby.
Na spuštění výroby ale nemá dostatek financí, a tak pro svůj podnikatelský záměr hledá investora, kterého nachází v Armadu Kosmannovi a spolu se švagrem Franzem Weisem zakládají firmu D. Swarovski & Co.
Nějaký čas běží výroba v Čechách, poptávka však brzy převyšuje nabídku a výrobní možnosti přestávájí Swárovskému stačit. Navíc konkurence touží získat jeho vynález, a proto se rozhodne přesunout výrobu do rakouských Tyrol, do města Wattens. Zde má dostatek elektrické energiie díky vodní elektrárně na řece Inn, pronajímá si starou tovární halu a rozjíždí výrobu. Daří se mu nadmíru dobře, a tak je výroba brzo rozšířena o další 4 brusné stroje.

TIROLER WARE
V roce 1900 firma pronajatou továrnu kupuje. Do výroby se zapojili také synové Daniela Swarovského - Alfred, Wilhelm i Friedrich, kteří dále výrobu vylepšili a zrychlili. Stále jsou ale závislí na dodávce suroviny – skla z Čech. Padne tedy rozhodnutí o výstavbě nové sklárny. Sklovina se začne vyrábět v Rakousku a dodnes je jedním z nejlépe střežených tajemství továrny Swarovski. Od roku 1913 je firma zcela samostatná a výrobní linky produkují krystaly prvotřídní kvality a v dostatečném množství. To už firma zaměstnává přes 800 zaměstanaců.
Swarovski exportuje svoje šperky a bižuterii do celého světa. Mezi největší odběratele patří Velká Británie, USA a Německo. Díky své poloze je nazývána “Tiroler Ware”. Firma je v plném rozkvětu, když náhle v roce 1914 přichází první světová válka.

Brusné kotouče - Swarovski jak ho neznáme
První světová válka, která znamenala zmenšení poptávky po špercích, přinutila firmu hledat nové možnosti podnikání. Její zájem se zaměřil na výrobu brusiva a brusných koutoučů. V roce 1929 přichází globální ekonomická krize, která má na Swárovského také dopad, ale firmu se podaří udržet i přes značné ekonomické potíže.
Mezi světovými válkami se Swarovski stahuje z vedení firmy, předává ho nejstaršímu synovi Wilhelmovi a v roce 1956 umírá. Wilhelm po druhé světové válce společnost rozšiřuje o divizi na výrobu brýlových skel, dalekohledů a sortiment rozšířil také o reflektory a svítidla. I v tomto sortimentu se stává špičkou ve svém oboru.
Roku 1960 se mu podařilo odkoupit i podíly od potomků Armanda Kosmanna a firma se stala majetkem rodiny.
Firma začíná experimentovat s povrchovou úpravou svých krystalů pro dosažení ještě většího lesku. Na této spolupráci se podílí např. i návrhář Christian Dior. Nejznámější povrchovou úpravou je Aurora Borealis.
V roce 1976 firma Swarovski přichází s novými produkty - skleněnými figurkami, které se zanedlouho staly vyhledávaným sběratelským artiklem pro svůj překrásný vzhled a omezené výrobní série. Vznikl tak klub sběratelů a fanoušků Swarovski figurek (SCS), který má více než 450.000 členů.
V roce 1977 pak přichází s vlastní kolekcí šperků a dvakrát ročně přichází s novinkami.
Společnost Swarovski se vyvinula v nadnárodní společnost o několika divizích. V současnosti společnost zaměstnává sama nebo prostřednictvím svých dceřiných společností více než 25.000 lidí ve 40 zemích světa, mezi něž patří i Česká republika. Pobočka firmy Swarovski je v Jablonci nad Nisou.
Mezi odběratelé krystalů Swarovski patří i firma Evolution Group CZ. Šperky se Swarovski krystaly vyrábí a prodává nejen v České republice, ale i v dalších zemích Evropy. Každý šperk, který odchází z výroby, je opatřen certifikátem originality Swarovski.

Další články:

Výroba Swarovski krystalů a jejich povrchová úprava
Jak poznat šperky se Swarovski krystaly
Jak vznikly Swarovski krystaly