Jak vznikly křišťály Swarovski

Jak to tedy je? Pod pojmem křišťál si můžeme představit  přírodní kámen zvaný horský křišťál. Své jméno dostal podle místa největšího výskytu - v horském masivu Alp. Imitace křišťálu nebo-li také křišťál umělý se vyrábí speciální technologií ze skla. S umělým křišťálem se nejvíce setkáváme na stříbrných špercích, optice, brusných materiálech a při výrobě křišťálových lustrů.  

HODNĚ CENĚNÝ MINERÁL 

Přírodní křišťál  je kámen -  bezbarvá odrůda křemene. Pro svůj vzhled připomínající ledové krystaly byl pojmenován řeckým výrazem Krustallos, což v překladu znamená led. Jedná  se o tvrdý, čirý minerál,  v minulosti i současnosti velmi ceněný pro svou tvrdost, čistotu a průhlednost, stejně jako výrobky z něj. Křišťálu jsou připisovány léčivé vlastnosti, proto se používá jako talisman ve formě provrtaného přívěsku, náušnic nebo náramku.

BENÁTSKÉ SKLO

K výrobě křišťálového skla výrazně přispěl objev italských sklářů v 16. století, kdy se jim podařilo vyrobit čiré sklo. Centrem výroby skla byly italské Benátky, a proto se tomuto sklu říkalo benátské sklo (cristallo). Toto sklo se svými vlastnostmi blížilo vlastnostem horského křišťálu. Bylo ovšem měkké a nehodilo se příliš k broušení. Později se výroba skla soustředila na ostrově Muráno, kde sklářská výroba pokračuje dodnes.

ČESKÝ KŘIŠŤÁL DOBÝVÁ EVROPU 

Na přelomu 16. a 17. století začínají vznikat nové sklárny ve střední Evropě s cílem vyrobit obdobu Benátského skla, které bylo velmi žádané. To se podařilo v Čechách a od té doby hovoříme o českém křišťálovém sklu - českém křišťálu.
Český křišťál svojí kvalitou převyšoval sklo benátské. Kromě čirosti mělo vyšší lesk i tvrdost, čímž se ještě více příblížilo vlastnostem horského křištálu. Pro svoje vlastnosti bylo vhodné k broušení i rytí a v průběhu 18. století se díky svým jedinečným vlastnostem rozšířilo po celé Evropě.
Střediskem výroby a prodeje skla v Čechách se stal Nový Bor.

OLOVNATÝ KŘIŠŤÁL POCHÁZÍ Z ANGLIE 

V druhé polovině 17. století také začíná výroba skla v Anglii, kde se podařilo vyrobit první olovnaté sklo s přídavkem oxidu olovnatého. Olovnatý křišťál má vyšší index lomu a tím se téměř  vyrovnává indexu lomu horského křišťálu (čím vyšší index lomu, tím více se sklo blýská). V současnosti se za vysokoolovnatý křišťál považuje sklo s minimálně 30% oxidu olovnatého.

KŘIŠŤÁLY SWAROVSKI SE TŘPYTÍ NEJVÍCE NA SVĚTĚ 

Firma Swarovski ( o jejím vzniku se dočtete zde) používá křišťálové sklo s 32% procenty oxidu olovnatého a díky tomu jsou jejich krystaly tak zářivé i při horších světelných podmínkách. Dobře patrné je to například u křišťálových lustrů, kde je rozdíl mezi ověsy Swarovski a levnými ověsy z Číny a Turecka vidět na první pohled.
Swarovski je ovšem známý především ve světě šperků, které jej  nejvíce proslavily a jsou celosvětově uznávaným artiklem. Mnoho výrobců se Swarovského snaží napodobit, ale krystaly Swarovski jsou jedinečné i díky svému brusu a povrchové úpravě. Naše společnost dodává šperky s krystaly Swarovski  i s certifikátem originality.
Svět křišťálů Swarovski můžete obdivovat také v rakouském Wattens, kde je otevřeno muzeum firmy Swarovski - Kristallwelten.