Možná právě nastala ta správná chvíle udělat z vaší malé holčičky parádnici a ozdobit ji roztomilými náušničkami. Ale kdy je vlastně nejvhodnější doba pro propíchnutí uší? A jakým způsobem nechat ouška propíchnout? Co když po vpichu nastanou komplikace? A jaké náušnice mám vlastně pro svou dcerku vybrat? Odpovědi na tyto a další otázky se dozvíte v následujícím článku, který vás zasvětí do světa dětských náušnic.
Kdy je nejvhodnější doba k propíchnutí uší?
Tuhle otázku si jistě položí každá maminka malého děvčátka. Dříve bylo běžnou praxí nechat miminku propíchnout ouška hned po narození v porodnici, v dnešní době tomu už tak často není. U většiny lékařů se setkáte s doporučením počkat, a to alespoň do doby, než bude vaše dítko očkované hexavakcínou. Hexavakcína je povinné očkování, které mimo jiné obsahuje vakcínu proti tetanu a žloutence typu C a očkuje se od 9. týdnu života dítěte.
Nejvhodnější dobou pro propíchnutí dětských oušek je mezi 2. - 5. měsícem života miminka, jelikož je dítě ještě pasivní a dobře se s ním pracuje.
Ouška můžete děvčátku samozřejmě nechat propíchnout i později, avšak počítejte s tím, že starší děti jsou již zvědavější a vy budete k úkonu potřebovat více času a možná i trpělivosti.
Propíchnout jehlou nebo nastřelit?
Poté, co rozhodnete o vhodné době propíchnutí oušek, vás bude trápit výběr metody propíchnutí uší. Můžete totiž zvolit propíchnutí klasickou jehlou nebo nastřelení.
Propíchnutí jehlou
Vpich jehlou provede nejčastěji lékař za pomoci jednorázové sterilní kanyly nebo jehly. Jehla zkoseného tvaru je velmi ostrá a dětské ouško propíchne rychle a čistě. Náušnice si musíte k lékaři donést své vlastní, ale pozor, ne všechny tvary a materiály jsou vhodné pro následné hojení. Lalůček ouška totiž po propíchnutí mírně oteče. Ideální volbou při propíchnutí uší jehlou je speciální aplikační šperk, který je o něco delší a velmi děťátku pomůže v době hojení.
Propíchnout dítěti ouška jehlou můžete také ve vybraných zlatnictvích nebo kosmetických salonech. Vždy však dbejte na to, aby úkon prováděl odborník používající sterilní materiál a dodržující hygienické zásady.
Nastřelení
Propíchnutí uší nastřelením se provádí speciální nastřelovací pistolí, která při vpichu rovnou děťátku nasadí vybrané náušničky. Tato metoda je velmi rychlá, šetrná a její velkou výhodou je to, že je téměř bezbolestná. Díky časové nenáročnosti je pro děti také nejméně stresující.
Pakliže zvolíte propíchnutí uší nastřelením, není možné si přinést své vlastní náušnice. Při nástřelu se používají speciální náušnice, které však můžete po 4 – 6 týdnech po aplikaci vyměnit za ty běžné.
Nastřelení náušnic se provádí ve specializovaných kosmetických salónech, v piercingovém studiu a v dnešní době často už i u lékaře.
Jak se starat o dětská ouška po jejich propíchnutí?
Důležité je nechat propíchnuté dírky v klidu a zbytečně s nimi nehýbat. Při nezbytné manipulaci s ouškem si vždy pečlivě umyjte ruce mýdlem, ještě lépe mýdlem antibakteriálním. Rozhodně na ouška nemažte žádné krémy, nečistěte je alkoholem nebo lihem a náušnice při hojení neprotáčejte. Na čerstvé vpichy v oušcích dítěte nepoužívejte ani Framykoinovou mast, je s antibiotiky a měla by se používat pouze na doporučení lékaře.
Možné komplikace a jak s nimi zatočit
Je zcela normální, že po nastřelení náušnic budou dětská ouška mírně zarudlá a citlivá. Ničeho se však nelekejte a na ouška zbytečně nesahejte, ničím je nemažte, neaplikujte líh, alkohol ani Framykoin a jemu podobné mastičky. Rozhodně náušnici v uchu neprotáčejte, pootočením šperku se mohou stroupky a přischlé části utrhnout a místo se pak hojí znovu.
Pokud však zpozorujete velké zarudnutí, krvácení nebo silné hnisání rány, zajděte s dcerkou k lékaři. Ten vám předepíše antibiotickou mast a dezinfekci.
Zlaté nebo stříbrné? Kytičky nebo srdíčka? Pecky nebo visací náušnice?
Dětských náušnic je v dnešní době na trhu nepřeberné množství. Můžete vybírat z různých druhů materiálů, tvarů i barev. Rozmanité je i zapínání dětských náušnic.
Volba materiálu
U dětských náušnic rozhodně dejte přednost kvalitním materiálům před bižuterií. U té by totiž hrozilo riziko alergické reakce. Nejoblíbenější jsou náušnice z rhodiovaného stříbra a zlata.
Volba tvaru
V nabídce dětských náušnic narazíte na šperky ve tvaru srdíček, kytiček, hvězdiček i zvířátek. Ať už se vám líbí jakékoliv, vybírejte takové, kterými se nemůže vaše dítko poranit.
Volba zapínání
Nejčastěji používaným zapínáním na dětských náušnicích je tzv. brizura. Je to typ zapínání, které je umístěné vpředu šperku. V horní části náušnice je očko, do kterého se pohyblivá část brizury zachycuje. Brizura náušnici na oušku pevně zajistí a zabrání její nechtěné ztrátě. U dětských náušnic se můžete setkat i se zapínáním na šroubek, klapku či puzetu.
Dětské náušničky od Evolution Group CZ
Omrkněte naši nabídku dětských náušnic vyrobených z rhodiovaného stříbra doplněného o Swarovski krystaly nebo třpytivé zirkony. Náušnice mají zapínání na výše zmíněnou brizuru, která spolehlivě náušničku ochrání proti ztrátě a udrží ji na dětském oušku.V naší nabídce najdete i dětské náušničky se zapínáním na klapku.
Ať už vyberete náušnice jakékoliv, přejeme, ať se vaší malé princezně krásně nosí! 🙂